facebook

Curriculum Advisory Committees

ACCOUNTING


Tina Chirico, Anderson Center for Autism

Joan Hollister, SUNY, New Paltz

Bruce Marley, Retired Cash Management Specialist,
Central Hudson Gas & Electric

Deborah Most, DCC Accounting Professor Emeritis

Penny B. Ormiston, CPA PC

Dawn Reshen-Doty, CEO, Benway Enterprises

Dr. Gregory Tully, Marist College

Roxie Tymkewycz, CFO, Community
Foundations of the Hudson Valley


ARCHITECTURE AND CONSTRUCTION MANAGEMENT

Thomas Edib, Project Manager-Fellenzer Engineering, LLP

Felix A. Iapichino, Owner, Jadar Development Corp.

Ciro Interrante, CIA Architect

Charles Liscum, Architect,
Liscum McCormack Van Voorhis

James Madison, Arris Construction

David Mateer, Principal, Jacobs Consultancy Inc.

Carlo Mazzarelli, Mazzarelli Architecture & Planning

Michael McCormack, Architect,
Liscum McCormack Van Voorhis

Christian Meyer, Meyer Contracting Corp.

John C. Morgan, R.A. Architect

Giovanni Palladino, Kirchhoff Companies

Donald Swartz, Architect, The Swartz Architectural Group

Raymond Van Voorhis, Architect,
Liscum, McCormack Van Voorhis

Christie Wheate Billeci, CWB Architect

Kathryn Whitman, Principal Owner,
Kathryn Whitman Architecture


BUSINESS ADMINISTRATION

Diana Babington, School Counselor,
Spackenkill High School

William Harwood, Retired DCC Faculty

Dan Jenkins, Store Manager, Sears Holdings

Stan C. Morse, Co-owner, Marstan Travel

Eileen Murphy, Associate Dean & Director of
Undergraduate Programs, Lubin School of Business,
Pace University

Lauree Ostrofsky, Communications Consultant
and Coach at Simply Leap

Luis Torres, Owner/Operator Triumph
Strength and Athletics

Greg Voght, Creative Resources Group

Laura Voght, Creative Resources Group

Mary Kay Vrba, Dutchess County Tourism


CAREER & TECHNICAL EDUCATION COUNCIL

Mary Jane Bertram, Regional Director,
Hudson Valley Workforce Development Institute 

Harold King, Executive Vice President,
The Council of Industry of Southeastern New York

Rich Kleban, Senior Vice President and COO,
Dutchess County Regional Chamber of Commerce

Jeanne Lipscomb, Supervising Labor Services
Representative, New York State Department of Labor

Louise McLoughlin, Vice President, Workforce Development,
Dutchess County Regional Chamber of Commerce

Jody B. Miller, EEO/Human Rights Officer

Majdie (Mike) Nesheiwat, C4 Development
Engineering Technician, Global Foundries

Angela Patella, Director of Counseling, ACCESS-VR,
New York State Education Department

Adam J. Podpora, Operation Services Engineer,
Central Hudson Gas & Electric

Brian Zeidan, Director of Development,
The Brookmeade Community


COMPUTER INFORMATION SYSTEMS

Bryan Golden, Consultant, Custom Computer
Software, Carmel

Daniel Hu, IBM

Tina M. Tarquinio, Systems Offering Manager,
IBM Systems Group


CRIMINAL JUSTICE


Butch Anderson, Sheriff, 
Dutchess County Sheriff’s Office

Paul D. Annetts, Correctional Facility
Review Specialist, NYS Commission of Correction

Maura Barrett, Attorney

Dominick Chiumento, Lieutenant,
New York State Police

Erik Grutzner, Chief of Police,
Pleasantville Police Department

Kirk Imperati, Undersheriff,
Dutchess County Sheriff’s Office

Thomas H. Jones, NYS Police,
Assistant Zone Commander

Mary Kopp Adams, Director of
Sex Offender Management Unit, NYS DOCCS

Lori Mikus, Probation Officer I.,
Dutchess County Probation

Patricia Thornton, U.S. Postal Inspector

John Watterson, Dutchess County
Sheriff’s Office

 

EARLY CHILDHOOD

Tammy Corcoran, Site Manager, MidHudson
Regional Early Education Center

Dr. Sonja deGroot Kim

Eric Gidseg, Ph.D., SUNY New Paltz

Gina Kantor, Executive Director,
Acorns to Oaks

Sandra Kraich, Director, Louis Greenspan
Day Care Center, Dutchess Community College

Monica Lee, Education Service Coordinator,
Astor Early Childhood Program

Carol Murray, Director, ABL Day Care Center,
Bard College

Shawn Prater-Lee, Assistant Director,
Wimpfheimer Nursery School

Dr. Arlene Rider, Empire State College

Jeanne Wagner, Executive Director,
Dutchess County Child Development Council, Inc.

 

ELECTRICAL TECHNOLOGIES

William Cox, The Solar Energy Consortium (TSEC)

Christian William Ecker Jr., Retired Verizon

Dr. Baback Izadi, Department of Electrical and
Computer Engineering, SUNY New Paltz

Dave Leary, Ebara Technologies, Inc.

Nathan Newland, Paragon Energy Solutions

Adam J. Podpora, Operation Services Engineer,
Central Hudson Gas and Electric

Gerald Wagner, Wagner Technical Services, Inc.


HUMAN SERVICES


Karen Barone, Recreation Specialist,
Manor at Woodside

Lisa Cardinale, Quality Improvement Coordinator,
Dutchess County Department of Mental Hygiene

Mette Christiansen, Lecturer and Fieldwork
Coordinator, SUNY New Paltz

Nancy Dingee, Special Education Teacher,
Poughkeepsie Middle School

Janet Dykman, Supervisor,
Cardinal Hayes Home for Children

Patricia Lamanna, Field Supervisor Emeritus,
Dutchess Community College

Donna Menconeri, Hudson River
Housing/River Haven

Mary Moody, Community Volunteer


NURSING


Christine Andrews, Associate Chief
Nurse Ambulatory Care/Acute
Medicine, VA Hudson Valley Health
Care Systems

Lore Bogolin, VP Patient Care Service;
Chief Nurse Officer, Vassar Brothers Medical Center

Lisa Cerniglia, Clinical Resource
Coordinator, MidHudson Regional
Hospital

Luanne Convery, VP, Patient Care Services,
Putnam Hospital Center

Barbara Good, R.N., MidHudson Regional Hospital,
Certified Home Health

Pamela Rhodes, VP, Patient Care Services/CNO,
Health Quest

Cathi Tegtmeier, Director of
Communicable Disease Control & Public Health
Preparedness, Dutchess County Department of
Behavioral and Community Health


PARALEGAL


Lorenzo Angelino, Attorney, Law Offices of
Lorenzo L. Angelino 

Rachel Flanagan Frost, Attorney

Nicole Kaelber, Paralegal/Owner,
Per Diem Paralegal Services

Gerard Marino, Kirchoff Companies

Andrew Roepe, Village Justice,
Village of Montgomery

Kyle Steller, Attorney, McCabe & Mack

PARAMEDIC

Michael Benenati, EMT-P, EMS Administrator,
LaGrange F.D.

Ann Bollman, RPAC, EMT,
Arlington Fire District

Francine Brooks, MD,
Vassar Brothers Medical Center ED

Guy Carpico, EMT-P,
Vassar Brothers Medical Center

Seth Goldstein, EMT-P,
Arlington F.D.

George Hemroth, Non-Paramedic Member

Edward Horton, RN, EMT-P, Mobile Life
Support Services, Inc.

William T. Jeffries, EMT-P, Mobile Life
Support Services, Inc.

John Mahoney, Assistant Emergency
Response Coordinator, Department of
Emergency Response Dutchess County

Gary Neifeld, MD, Assistant Medical Director,
Vassar Brothers Medical Center

David O’Brien, RPAC, EMT-P,
MidHudson Regional Hospital

Mark Papish, M.D., Medical Director,
MidHudson Regional Hospital

Richard Parrish, Emergency Service
Coordinator-UC/HAHV, Kingston Hospital

James Rawley, RPAC, EMT,
Vassar Brothers Medical Center

Cathi Tegtmeier, Director of Communicable
Disease Control & Public Health Preparedness,
Dutchess County Department of Behavioral
and Community Health

David A. Violante, EMT-P, Arlington Fire District

W. Andrew Wilson, MD, Northern Dutchess Hospital ED