Curriculum Advisory Committees

ACCOUNTING

Tina Chirico, Anderson Center
for Autism

Joan Hollister, SUNY, New Paltz

Teresa M. Laffin, CPA, MidHudson
Regional Hospital

Bruce Marley, Cash Management Specialist, Central Hudson
Gas & Electric

Joan McDermott, Dutchess County Department of Health

Penny B. Ormiston, CPA PC

Dr. Gregory Tully, Marist College

Sandra Weidner, Accounting/Business Adjunct


ARCHITECTURE AND CONSTRUCTION MANAGEMENT

Thomas Edib, Project Manager-Fellenzer Engineering, LLP

Dennis Gagnon, Arris Construction

Felix A. Iapichino, Owner-Jadar Development Corp.
Ciro Interrante, CIA Architect
Charles Liscum, Architect-Liscum McCormack Van Voorhis

James Madison, Arris Construction

David Mateer, Principal, Jacobs Consultancy Inc.

Carlo Mazzarelli, Mazzzarelli Architecture & Planning

Michael McCormack, Architect,
Liscum McCormack Van Voorhis

Christian Meyer, Meyer
Contracting Corp.

John C. Morgan, R.A. Architect

Edmund Murphy, Retired Executive Director, Hudson River Housing Inc.

Giovanni Palladino, Kirchhoff Construction

Donald Swartz, Architect, The Swartz Architectural Group

Raymond Van Voorhis, Architect, Liscum, McCormack Van Voorhis

Christie Wheate Billeci, CWB Architect

Kathryn Whitman, Principal Owner, Kathryn Whitman Architecture


BUSINESS ADMINISTRATION

Diana Babington, Diana Babington, School Counselor, Spackenkill
High School

Mary Deady, Arlington School District

Betty Fanelli, Marshall & Sterling

Dan Jenkins, Store Manager,
Sears Holdings

Stan C. Morse, Co-owner, Marstan Travel

Eileen Murphy, Associate Dean &
Director of Undergraduate Programs, Lubin School of Business, Pace University

Roxie Tymkewycz, Riverside Bank

Greg Voght, Creative Resources Group

Laura Voght, Creative Resources Group

Mary Kaye Vrba, Dutchess County Tourism

CAREER & TECHNICAL EDUCATION COUNCIL

Carlos Galarza, Student Representative, Dutchess Community College

Bernard Handel, President, Handel
Companies, Trustee-Handel Foundation

Laraine Kautz, Executive Director,
Dutchess County Workforce Investment Board

Harold King, Executive Vice President, The Council of Industry of Southeastern New York

Jeanne Lipscomb, Supervising Labor Services Representative, New York State Department of Labor

Louise McLoughlin, Vice President, Workforce Development, Dutchess County Regional Chamber
of Commerce

Craig McMahon, Current Student
and Alumni

Majdie (Mike) Nesheiwat, C4
Development Engineering Technician, Global Foundries

Angela Patella, Director of Counseling, ACCESS-VR, New York State Education Department

Adam J. Podpora, Operation Services Engineer, Central Hudson Gas & Electric

CLINICAL LABORATORY TECHNICIAN

Dee Croft, MidHudson Regional Hospital, Laboratory

Joline Frey, Lab Manager, MidHudson Regional Hospital

Maryanne M. Kearney, Columbia
Memorial Hospital

Adria Marallo, Quest Diagnostics

Lorraine Murphy, DCC MLT alumnus

Alice Omichi, MidHudson Regional Hospital

Terrence Paskell, Marist College

Kimberly Gates, Lab Corp
Dr. Neela Pushparaj, Program Medical
Advisor, MidHudson Regional Hospital

Mary Van Demark, Marist College

COMPUTER INFORMATION SYSTEMS

Bryan Golden, Consultant, Custom
Computer Software, Carmel

Daniel Hu, IBM

CRIMINAL JUSTICE

Butch Anderson, Sheriff, Dutchess
County Sheriff’s Office

Maura Barrett, Attorney

Raymond D. Bryant, Chief of Police,
NYS University Police, New Paltz

Dominick Chiumento, Lieutenant,
New York State Police

Thomas H. Jones, NYS Police, Assistant Zone Commander

Kirk Imperati, Undersheriff, Dutchess
County Sheriff’s Office

Lori Mikus, Probation Officer I., Dutchess County Probation

Joseph T. Smith, Supt., Shawangunk
Correctional Facility

Patricia Thornton, U.S. Postal Inspector

EARLY CHILDHOOD

Tammy Corcoran, Site Manager,
MidHudson Regional Early Education Center

Dr. Sonja deGroot Kim

Gina Kantor, Executive Director, Acorns to Oaks

Sandra Kraich, Director, Louis
Greenspan Day Care Center,
Dutchess Community College

Carol Murray, Director, ABL Day Care
Center, Bard College

Dr. Arlene Rider, Empire State College

Dr. Julie Riess, Director, Wimpfheimer
Nursery School

Jeanne Wagner, Executive Director, Dutchess County Child
Development Council, Inc.

Carol Zaccara, Educational Service
Coordinator, Astor Early Childhood
Program

ELECTRICAL TECHNOLOGIES

William Cox, The Solar Energy
Consortium (TSEC)

Christian William Ecker Jr.,
Retired Verizon

Dr. Baback Izadi, Department of
Electrical and Computer Engineering, SUNY New Paltz

Dave Leary, Ebara Technologies, Inc.

Nathan Newland

Adam J. Podpora, Operation Services
Engineer, Central Hudson Gas
and Electric

Gerald Wagner

Bill Wolfson, ETC Technologies

FIRE SCIENCE

Gus Antalek, Captain, Arlington F.D.

Tory Gallante, Chief, Arlington F.D.

Mark Johnson, Chief, City of Poughkeepsie F.D.

Chris Maeder, Chief, Fairview F.D.

Michael Merritt, Firefighter, Beacon F.D.

Thomas J. O’Gorman, Arlington F.D.

Jeffrey S. Pells, Captain, Arlington F.D.

Chris Rea, Assistant Chief, Kingston F.D.

Barry Ward, Deputy Chief, LaGrange F.D.

 

HUMAN SERVICES

Karen Barone, Recreation Specialist, Manor at Woodside

Mette Christiansen, Lecturer and
Fieldwork Coordinator, SUNY
New Paltz

Kelly Clark Barton, Supervisor, The Children’s Home of Poughkeepsie

Lisa Cardinale, Quality Improvement Coordinator, Dutchess County
Department of Mental
Hygiene

Nancy Dingee, Special
Education
Teacher, Poughkeepsie Middle School

Janet Dykman, Supervisor, Cardinal
Hayes Home for Children

Donna Menconeri, River Haven Runaway & Homeless Youth Program

Patricia Lamanna, Field Supervisor
Emeritus, Dutchess Community
College

Mary Moody, Community Volunteer

NURSING

Lisa Cerniglia, Clinical Resource
Coordinator, MidHudson Regional
Hospital

Luanne Convery, VP, Patient Care Services, Putnam Hospital Center

Barbara Good, R.N., MidHudson Regional Hospital, Certified
Home Health

Cathy Halwick, Director of Nursing Practice, MidHudson
Regional Hospital

Patricia Long, R.N., Director of Nursing, Elant

Pamela Rhodes, VP, Patient Care Services/CNO, Health Quest

PARALEGAL

Rachel Flanagan Frost, Attorney

Jessica M. Knapp
Steinberg, Symer & Platt, LLP

Gerard Marino, Kirchoff Companies

Barbara F. Nicolis, ABA Certified Paralegal, Levine & Levine, P.C.

Andrew Roepe, Village Justice,
Village of Montgomery


PARAMEDIC

Michael Benenati, EMT-P, EMS
Administrator, LaGrange F.D.

Chris Blough, Student Representative

Ann Bollman, RPAC, EMT,
Arlington Fire District

Francine Brooks, MD, Vassar Brothers
Medical Center ED

Guy Carpico, EMT-P, Transcare EMS

Seth Goldstein, EMT-P, Arlington F.D.

George Hemroth, Non-Paramedic Member

Edward Horton, RN, EMT-P, Mobile
Life Support Services, Inc.

William T. Jeffries, EMT-P, Mobile Life Support Services, Inc.

John Mahoney, Assistant Emergency
Response Coordinator, Department
of Emergency Response Dutchess
County

Linda Mihans, Assistant Emergency
Response Coordinator, Dutchess
County

Gary Neifeld, MD, MidHudson Regional Hospital ED

David O’Brien, RPAC, EMT-P,
MidHudson Regional Hospital

Richard Parrish, Emergency Service Coordinator-UC/HAHV, Kingston Hospital

Shane Race, EMT-P, Air Methods

James Rawley, RPAC, EMT - MidHudson
Regional Hospital

Cathi Tegtmeier, Emergency Response Coordinator-Dutchess County

David A. Violante, EMT-P, Arlington
Fire District

W. Andrew Wilson, MD, Northern Dutchess Hospital ED